Fizinio asmens bankroto įstatymas | Fizinio asmens bankrotas

Fizinio asmens bankroto įstatymas – dokumentas, be kurio asmens bankrotas neįmanomas. Faktai, kurių galbūt nežinote apie šį svarbų įstatymą. Pasidomėkite!

Nors apie fizinių asmenų bankroto įstatymą (toliau – fizinio asmens bankroto įstatymas) Lietuvoje buvo kalbama gana ilgai, konkretesnių veiksmų imtasi 2010 m. balandžio 7 d. Tą dieną Lietuvos Respublikos Vyriausybė patvirtino šalies fizinių asmenų bankroto koncepciją, kurioje buvo užsiminta apie poreikį ir būtinybę Lietuvoje parengti fizinio asmens bankrotą reglamentuojantį įstatymą. Lietuvos Respublikos Seimo fizinių asmenų bankroto projektas buvo paskelbtas 2012 m. gegužės 10 d., o įstatymas mūsų šalyje įsigaliojo 2013 m. kovo 1 dieną.

Šiandien fizinio asmens bankroto įstatymas yra ne toks, koks buvo priimtas pirmą kartą. Šis įstatymas buvo keistas keturis kartus (2013-03-28, 2014-10-07, 2015-12-01 ir 2015-12-22). Buvo priimtos tokios įstatymo pataisos:

  1. fizinio asmens bankroto proceso trukmė Lietuvoje sutrumpinta nuo penkerių iki trijų metų;
  2. bankrutuoti siekiančiam asmeniui suteikta galimybė išsaugoti vienintelį gyvenamąjį būstą, jei dėl to yra susitarta su banku ar kita kredito įstaiga;
  3. kreditoriams bankroto proceso metu norint pardavinėti vienintelį žmogaus būstą, kuriame dar gyvena nepilnamečiai vaikai, tam būtina gauti atskirą teismo leidimą.

Fizinio asmens bankroto Lietuvoje įstatymas užtikrina sąlygas atkurti sąžiningo fizinio asmens mokumą, siekiant teisingos skolininko ir jo kreditorių interesų pusiausvyros ir užtikrinant kreditorių reikalavimų tenkinimą šio įstatymo nustatyta tvarka. Svarbu pabrėžti, jog šis įstatymas fiziniam asmeniui taikomas neatsižvelgiant į jo skolinių įsipareigojimų atsiradimo laikotarpį.

Fizinio asmens bankroto įstatyme įvardijamos 5 fizinio asmens bankroto proceso stadijos:

  1. Parengiamoji stadija. Jos metu įsiskolinęs asmuo visiems savo kreditoriams parengia ir išsiunčia rašytinius pranešimus apie ketinimą kelti bankroto bylą, surenka šiam procesui reikalingus dokumentus, paruošia pareiškimą iškelti bankroto bylą ir praėjus mėnesiui po to, kai apie tai informavo savo kreditorius, išsiunčia jį teismui;
  2. Teisminė stadija. Jos metu sprendžiama, ar bankrutuoti ketinantis asmuo atitinka bankroto bylos sąlygas, ar jam galima inicijuoti šią bylą, ar ne;
  3. Asmens mokumo atkūrimo plano rengimo ir tvirtinimo stadija. Jos metu įsiskolinęs asmuo rengia savo mokumo atkūrimo planą, kurį vėliau tvirtina kreditorių susirinkimas ir teismas;
  4. Asmens mokumo atkūrimo plano vykdymo stadija. Jos metu bankrutuoti siekiantis asmuo vykdo šiame plane nurodytus reikalavimus;
  5. Fizinio asmens bankroto bylos užbaigimo stadija. Jei mokumo atkūrimo planas asmens vykdomas tinkamai, po 3 metų asmens bankroto procedūra teismo nutartimi yra baigiama ir likusios asmens skolos nusirašo.

Taigi fizinio asmens bankroto įstatymas asmeniui suteikia galimybę sugrįžti į normalų gyvenimą ir iš naujo pradėti aktyvią ekonominę veiklą. Visą Lietuvos Respublikos fizinių asmenų bankroto įstatymo tekstą galite rasti Lietuvos Respublikos Seimo internetiniame puslapyje paspaudę šią nuorodą .

Kviečiame registruotis fizinio asmens bankroto konsultacijai su mūsų įmonėje dirbančiais bankroto specialistais. Jos metu apie fizinio asmens bankroto įstatymą papasakosime plačiau ir atsakysime į Jus dominančius klausimus.