Jei asmuo tapo nemokus ir nori atkurti savo mokumą ar tęsti gyvenimą be skolų, fizinio asmens bankrotas tam yra geriausia išeitis. Didžiausias asmeninio bankroto privalumas – galimybė bankrutuoti siekiančiam asmeniui iki 3 metų kas mėnesį savo kreditoriams mokant įkandamas sumas pamažu atsikratyti dalies skolų, o praėjus šiam laikotarpiui ir visai jų nebeturėti. Nors asmens bankroto proceso metu skolininkas turi atiduoti nemažą dalį savo turimų pajamų, jis vis tiek gali gyventi pilnavertiškai. Asmens mokumo atkūrimo planas užtikrina, kad įsiskolinęs asmuo turėtų pakankamai lėšų pragyvenimui ir grąžindamas skolas nepatirtų didelių ekonominių sunkumų.

Asmens bankrotas gali būti skelbiamas tik nemokiam asmeniui, kurio bendra turimų skolų suma viršija 25 minimaliąsias mėnesines algas (toliau – MMA). 2022 m. vieną MMA sudaro 730 eurų, taigi mūsų šalyje pradėti asmens bankroto procesą gali tik asmenys, kurių skola yra didesnė nei 18 250 eurų, o visi mokėjimo terminai jau yra suėję (pradelsti). Asmeninis bankrotas Lietuvoje negali būti skelbiamas asmeniui, kuris tapo nemokus dėl nesąžiningų sandorių, kurių skolininkas negalėjo atlikti ir kurie pažeidė asmens kreditorių interesus, savo žalingų įpročių, nusikalstamos veiklos ir kt.

Sutuoktiniai teismui gali pateikti bendrą pareiškimą iškelti bankroto bylą. Tačiau, jeigu skelbti bankrotą nusprendžia vienas iš sutuoktinių, kitas to paties daryti neprivalo. Šį procesą gali inicijuoti tik pats bankrutuoti ketinantis asmuo.

Lietuvoje asmens bankrotą reglamentuoja fizinių asmenų bankroto įstatymas (toliau – fizinio asmens bankroto įstatymas). Jo esmė – atkurti sąžiningo fizinio asmens mokumą, siekiant teisingos skolininko ir jo kreditorių interesų pusiausvyros ir užtikrinant kreditorių reikalavimų tenkinimą šio įstatymo nustatyta tvarka. Kol šis įstatymas dar nebuvo įsigaliojęs, kreditoriai skolas iš įsiskolinusių asmenų galėdavo išieškoti iki jų gyvenimo pabaigos. Tai skolininkus skatino pajamas uždirbti nelegaliai ar nesąžiningai ir stabdė juos ieškotis geresnio darbo. Taigi, nors fizinio asmens bankrotas į Lietuvą atėjo pavėluotai, jam įsigaliojus ne vieno skolininko gyvenimas palengvėjo.

Svarbiausi faktai apie fizinio asmens bankrotą trumpai:

  1. Skelbti bankrotą turi teisę tik pats įsiskolinęs asmuo;
  2. Skelbti fizinio asmens bankrotą turi teisę tiek Lietuvos pilietis, tiek Lietuvoje negyvenantis asmuo;
  3. Fizinio asmens bankrotas Lietuvoje nuo dienos, kai teisme patvirtinamas fizinio asmens mokumo atkūrimo planas, iki bankroto bylos užbaigimo trunka 3 metus;
  4. Teismas yra vienintelė institucija, kurioje gali būti keliamos ir nagrinėjamos bankroto bylos;
  5. Apie ketinimą kelti bankroto bylą fizinis asmuo privalo informuoti savo kreditorius;
  6. Dėl bankroto bylos iškėlimo įsiskolinęs asmuo privalo parengti pareiškimą teismui;
  7. Teismui iškėlus fizinio asmens bankroto bylą, bankrutuoti siekiančiam asmeniui paskiriamas nemokumo (bankroto) administratorius;
  8. Bankroto proceso metu įsiskolinęs asmuo privalo parengti savo mokumo atkūrimo planą;
  9. Bankrutuoti siekiantis asmuo bankroto proceso metu privalo mokėti mėnesines įmokas, skirtas padengti kreditorių reikalavimams. Įmokos nustatomos atsižvelgiant į asmens pajamas ir būtinąsias mėnesines išlaidas;
  10. Jei fizinis asmuo tinkamai vykdo teismo bei kreditorių patvirtintą asmens mokumo atkūrimo planą, po 3 – 5 metų asmens bankroto byla yra baigiama, o likusios skolos nurašomos;
  11. Pakartotinę bankroto bylą įsiskolinęs asmuo gali inicijuoti tik tada, jei nuo ankstesnio fizinio asmens bankroto proceso nutraukimo ar pabaigos yra praėję mažiausiai 10 metų.

Jeigu nežinote, kur kreiptis norint Lietuvoje iškelti fizinio asmens bankroto bylą, susisiekite su mumis. Mes suteiksime Jums visą norimą informaciją apie fizinio asmens bankroto Lietuvoje sąlygas ir reikalavimus, pristatysime, kokių dokumentų ir duomenų gali prireikti inicijuojant bankroto procesą mūsų šalyje, ir padėsime sėkmingai jam pasiruošti.